SOKOL OVČÁRY oddíl kopané Založení oddílu kopané: Klubové barvy: modrá a žlutá Hřiště: travnaté založené v roce 1973 Nejvyšší hraná soutěž: ČFL |
Historie sportu v Ovčárech je spjata s činností Sokola, který byl založen v Nedomicích, se kterými v té době tvořily Ovčáry jednu obec, již v roce 1909. Sportovní činnost byla zaměřena především na gymnastická cvičení a to ve všech kategoriích - mužů, žen, dorostenců, dorostenek, žáků a žákyň.
Samostatnou kapitolou sportovní činnosti v obci byl lední hokej, který se začal hrát organizovaně nejdříve v Nedomicích a následně i v Ovčárech v r. 1941. Postupem času se úroveň obou mužstev zlepšovala. Silný celek vznikl sloučením obou oddílů v r. 1948 do TJ Sokol. Toto mužstvo pak postoupilo až do I. A třídy. Tato situace ale netrvala dlouho, hokej se v Ovčárech přestal hrát a hráči se rozešli do okolních oddílů.
Fotbal se v Ovčárech i Nedomicích hrál samozřejmě daleko dříve, než došlo k oficiálnímu založení oddílu kopané. Hlavní impuls pro vznik fotbalového oddílu v Ovčárech vzešel ze silného ročníku hochů narozených v letech 1952-55. Svými opakovanými požadavky na MNV v Ovčárech dosáhli svého. Místní národní výbor poskytl z půdního fondu plochu o výměře 96 arů na sportovní hřiště. Na jaře 1972 tuto plochu členové požárního sboru zorali a oseli travou. V srpnu 1972 pak členové TJ Sokol Ovčáry vyměřili a vykolíkovali fotbalové hřiště a ještě téhož roku byly zhotoveny fotbalové brány a část hřiště byla oplocena. Veškerá pracovní činnost byla samozřejmě dobrovolná. Pravidelným a dost důležitým zdrojem příjmů fotbalového oddílu v prvních letech činnosti se stal sběr železného šrotu, který sportovci organizovali minimálně 2x za rok.
První přátelský zápas na ovčárském hřišti sehráli se svými vrstevníky ze Křenku. Dresy se nepodařilo zajistit, tak se hrálo „do půl těla“. Začátkem roku 1973 pak došlo k založení oddílu kopané TJ Sokol Ovčáry.
Aby mohl být oddíl přihlášen do soutěže, bylo nutné vyřešit otázku kabin. Začít stavět a dokončit stavbu v požadovaném velmi krátkém čase bylo nereálné - problém byl vyřešen originálně: byly zakoupeny dvě vyřazené tramvaje od Pražských dopravních podniků, které po úpravě sloužily jako kabiny fotbalistů. A tak se už v r. 1973 oddíl kopané TJ Sokol Ovčáry přihlásil do soutěží okresu Mělník se dvěma mužstvy - muži a žáky.
Vstup do fotbalových soutěží okresu Mělník byl v případě obou mužstev velmi úspěšný. V sezóně 1973-74 obsadili jak dospělí, tak žáci 3. místo ve své skupině. Do další sezóny už vstupovali fotbalisté z Ovčár s postupovými ambicemi. Ukázalo se však, že A mužstvu chybí zkušenost funkcionářů i hráčů v klíčových utkáních. To, co se nepovedlo dospělým, však dokázalo silné mužstvo žáků.
Koncem roku 1978 začíná příprava výstavby kabin. S kopáním základů se započalo 28. 4. 1979 a kabiny byly dokončeny v roce 1981. Bylo na nich odpracováno celkem 5138 brigádnických hodin, jejichž finanční hodnota byla v té době vyčíslena na 254 117,- Kčs.
V roce 1985 v areálu hřiště pokračují další úpravy. Je vybudován betonový taneční parket, zhotoven přístřešek pro hudbu, zabudovány mříže na okna kabin. Zasedací místnost je obložena dřevem, byla zhotovena nová střecha.
V sezóně 1985-86 vstupuje Sokol Ovčáry do krajské soutěže a vede si nad očekávání dobře - v konečné tabulce obsazuje 2. místo, pouhé 3 body za postupující Pšovkou Mělník. Touto sezónou tak začíná nejúspěšnější období ovčárského fotbalu. I v dalších ročnících si vede Sokol Ovčáry v krajské soutěži velmi dobře. V plné míře se projevuje trenérská činnost Jiřího Humpla. Nejblíže k postupu měl Sokol Ovčáry v sezóně 1988-89, kdy útočil z druhého místa na vedoucí Spartak Bělá. Před koncem soutěže však náhle umírá trenér Jiří Humpl. Hráči nakonec soutěž dohráli ve velkém útlumu a skončili na 3. místě. Smrtí Jiřího Humpla končí zatím nejúspěšnější období ovčárské kopané.
Po sestupu z I.A třídy v soutěžním ročníku 1990-91 se s novým trenérem Františkem Súrou Sokol Ovčáry opět vzpamatoval a v sezóně 1991-92 suverénně obsadil 1. místo v I.B třídě a vrátil se zpět do I.A třídy.
V sezóně 1993-94 neudrželo „A mužstvo“ Sokola Ovčáry I. A třídu a sestoupilo do I.B třídy. Tuto soutěž hrálo další 3 ročníky a pak krize vyvrcholila sestupem do Okresního přeboru. V té době se často střídali trenéři a výbor fotbalového oddílu pracoval jen v úzkém složení. Přesto se dařilo v letech 1994-1999 udržovat pravidelné kontakty s Lužicko-srbským Sokolem z oblasti německého Budyšína (Bautzen), kdy se každoročně utkávaly fotbalové výběry obou Sokolů buď v Ovčárech nebo na hřištích soupeře. Spolupráce byla v r. 1999 z různých důvodů přerušena. V r. 1996 se také vydařil Sokolský fotbalový turnaj v Ovčárech.
Za zlom k lepšímu je možné považovat příchod nového trenéra Luboše Kořínka a příchod bývalého dlouholetého brankáře Ovčár Stanislava Ondráka do výboru FO na jaře 1998. Společně dovedli „A mužstvo“ Sokola Ovčáry z Okresního přeboru až do přeboru oblastního a to nejrychlejším možným způsobem, tzn. že Ovčáry postupovaly třikrát za sebou každý rok. V prvním roce působení (soutěžní ročník 2001/2002) obsadili v oblastním přeboru výborné 2. místo.
Po celé období po roce 1989 se velkou měrou na chodu fotbalového oddílu podílí Obec Ovčáry. Tato pomoc vyvrcholila v r. 2002 výstavbou sportovní haly na fotbalovém hřišti.
Činnost žákovského mužstva je v Ovčárech úzce spjata s trenérským působením Miroslava Horského. Prakticky celých 14 sezón od roku 1975 hráli žáci pod vedením M. Horského Okresní přebor.
K tradičním akcím Sokola Ovčáry patří již od roku 1983 pořádání diskoték a zábav na letním parketu u fotbalového hřiště a od roku 1990 též fotbalový turnaj „Memoriál Jiřího Humpla“.
Sametové svržení totalitní komunistické moci v Československu v listopadu 1989 se promítlo pochopitelně i do činnosti Sokola Ovčáry. Nejvýznamnější změnou byl vstup do obnovené Československé obce sokolské a to hned na jaře r. 1990. Fotbalový oddíl pokračuje ve své činnosti, i když dotace na tuto činnost se postupně snižují. Na to však výbor TJ reaguje rozšířením výdělečné činnosti, především pořádáním většího počtu zábav v areálu fotbalového hřiště, od léta 1993 též provozováním hostinské činnosti na základě koncese, udělené okresním úřadem Mělník. Přechodnou finanční krizi po zakoupení nového autobusu v r. 1992 se podařilo překlenout za pomoci několika příznivců a členů Sokola, místní organizace zahrádkářů a také díky dohodě uzavřené s firmou TEMR beton.
I když je snaha o další rozšíření výdělečné činnosti, výtěžek z ní je vlivem nové daňové soustavy menší. Proto se výbor TJ snaží hledat možnosti získávání finančních prostředků prostřednictvím sponzorů, případně jejich reklamy.